A kicsi méretkategóriában 32 MW, a nagy méretkategóriában 150 MW [1] megújulóenergia-kapacitás nyert támogatást. Minden nyertes projekt naperőmű technológiával pályázott.

Adatok forrása: MEKH
A fenti ábrán látható módon továbbra is jelentős árkülönbség van a kicsi és a nagy kategória pályázatai között. Az is látszik, hogy a magasabb ajánlatok ellenére a harmadik körben a kicsi kategóriában is csak az előzetes referencia piaci árnál alacsonyabb ajánlatok tudtak nyerni, így mindkét kategóriában nulla forint az előzetesen kalkulált támogatási igény. Az előzetes referencia piaci árnak a pályázatok sorba rendezése után, a költségvetési korlátnak való megfelelés szempontjából van szerepe.
Ezért fontos kiemelni, hogy nem evidens, hogy a nyertes projektek ténylegesen támogatás nélkül működnek a jövőben, hiszen jelentősen eltérhet az idén áprilisban meghatározott előzetes referencia piaci ár azoktól a havi ex post referencia áraktól, amelyek alapján számítódik az üzembe helyezett létesítmények prémiuma. Ez különösen igaz akkor, ha egyre nagyobb mennyiségű a rendszerben a naperőművi kapacitás. Az a várakozás, hogy a kialakuló jövőbeli referencia árak sokkal alacsonyabbak is lehetnek, nem csak a jelenlegieknél, de a most beadott ajánlatoknál is. Bár az április óta eltelt időben a piac egészen más irányba mozdult, hosszútávon azért továbbra is ez tűnik realisztikus várakozásnak. Így a valós támogatásigények kialakulásakor nagyon is számít a nyertesek által megadott tényleges ajánlati ár.
Ha a valós támogatási igények az üzembe helyezést követően derülnek is csak ki, az már most látszik az első három METÁR-kör után, hogy folyamatosan csökkennek az ajánlati árak mind a kicsi, mind a nagy méretkategóriában. Ebben a napelemek költségcsökkenése mellett az árversenynek is fontos szerepe van. Az 1 MW alatti méretkategóriában kevésbé éles az eltérés az egyes aukciós körök ajánlatai között, de az átlagos ajánlati árak csökkenése itt is látható. (lásd 2. ábra)
A lenti táblázatokban elemezzük az egyes pályázati körök ajánlati árait.
A kis kategória esetén jól látható, hogy a harmadik fordulóban az előzőhöz képest jelentősen lecsökkent mind a legalacsonyabb ajánlati ár (-12%), mind a legnagyobb nyertes ár (-5%), mind a nyertesek súlyozott átlagára (-5%).
Hasonló a helyzet a nagy kategória esetén is: a legalacsonyabb ajánlati ár az előző fordulóhoz viszonyítva 3%-kal, a legnagyobb nyertes ár 7%-kal, míg a nyertesek súlyozott átlagára 6%-kal csökkent.
A harmadik METÁR-aukció eredményei a várakozásoknak megfelelően alakultak. Örvendetes, hogy a beruházási költségek alakulása és az árverseny hatása tükröződik az ajánlati árakban. Végső soron sikeresnek akkor mondhatóak az aukciók, ha a nyertes projektek meg is épülnek. A MEKH tájékoztatása szerint az első két pályázati körben nyertes projekteknek eddig csupán a 3%-a valósult meg – igaz, a megvalósítási határidejük is messze van, 2023 márciusára, illetve 2024 februárjára kell elkészülniük.
Nem tudjuk, hogy mikor lesz a következő pályázati kör. A megújulóenergia-szektor számára fontos lenne egy több évre meghirdetett tendernaptár, ami a 2018/2001-es megújulóenergia-irányelv (RED II) életbe lépése óta a pénzügyi támogatások stabilitásáról szóló 6. cikkely alapján egyébként tagállami kötelezettség is.
Lábjegyzet:
- A MEKH által publikált összefoglaló értékelés szerint a nagy kategóriában nyertes összkapacitás 152 MW.