Az elmúlt tíz évben jelentősen növekedett a naperőművek és a szélerőművek beépített kapacitása Németországban. Míg 2008-ban mintegy 22 GW-nyi szélerőmű és 6 GW-nyi naperőmű volt a rendszerben, ezen két kapacitás összege több mint háromszorosára nőtt 2017-re: 55, illetve 42 GW-nyi beépített kapacitás volt elérhető akkoriban. Ez a teljes német beépített erőművi kapacitás 47%-át adta (a termelésben ennél jóval kevesebb, 20%-os részesedéssel bírt). Azt várnánk, hogy az időjárásfüggő erőművek ilyen mértékű elterjedése miatt jelentősen növelni kellett a rendszerben az időjárásfüggők miatt potenciálisan / esetlegesen előforduló hirtelen változások kezelésére alkalmas szabályozási tartalékokat. Ugyanakkor azt láthatjuk, hogy a teljes lekötött kapacitás mennyisége gyakorlatilag nem változott az elmúlt tíz évben.
Forrás: www.regelleistung.net; Eurostat
Hogyan lehetséges, hogy a német rendszerirányítók képesek azonos tartalékok mellett üzemeltetni a rendszert, miközben az időjárásfüggő termelők elterjedése hatalmas méreteket ölt? A válasz korántsem triviális, sok tényező határozza meg, hogy miért nem kellett megemelni a lekötött mennyiségeket. Sok ellentétes hatás eredőjeként áll elő, amelyeket ez a remek cikk szed össze:
- Jelentősen nőtt az időjárásfüggő megújulótermelés, amely természetesen növeli a szükséges lekötendő mennyiséget. Ezt részben ellensúlyozza az egyre pontosabb, és kifinomultabb előrejelzések megbízhatósága;
- Jelentősen növekedett a fogyasztás-előrejelzés pontossága, részben az egyre inkább terjedő okos megoldásoknak köszönhetően;
- Csökkent az erőművek (beleértve a fosszilis- és atomerőművek) nem tervezett kiesésének valószínűsége;
- A rendszerirányító költségérzékenyebbé vált és kisebb rendszertartalékokat határozott meg;
- Nőtt a napon belüli piaci likviditás;
- A németországi rendszerirányítók szorosabb együttműködése.
Ezek a folyamatok összességében vezettek ahhoz, hogy az időjárásfüggő megújulók hihetetlen növekedése ellenére sem volt szükség több kapacitást lekötni a német rendszerben. Ez Magyarország számára is bizakodásra adhat okot, mivel a megújulókapacitás-terveket a lekötendő tartalékkapacitások mennyiségének jelentős növelése nélkül is meg lehet valósítani.